ulises333

Ulises

V listopadu 1980 byl Ulises odchycen u Islandu spolu s dalšími 4 kosatkami. Jak už bylo zvykem, putovaly nejprve do Hafnarfjordur Aquarium, kde podstoupily trénink.

Ulises po svém prodeji putoval do Rioléon Safari ve Španělsku. Tady žil o samotě do roku 1983, kdy byl přemístěn do Zoo v Barceloně. Tam strávil 10 let ve společnosti Delfínů skákavých. Po čase ale Ulises začal být pro tamní nádrž moc velký, začal na delfíny útočit a přestal poslouchat trenéry. Bylo rozhodnuto, že ho přemístí jinam, dokud nádrž nerozšíří. Bohužel Zoo neměla dostatek peněz, aby tak učinila.

A tak v roce 1994 putoval Ulises do SeaWorld San Diego v rámci chovného programu. Přesto, že byl trénován pro odběr semene, které se mělo používat při umělých oplodněních, bylo zjištěno, že má Ulises příliš málo spermií a oficiálně zplodil pouze dvě mláďata.

Samice Wikie v Marineland Antibes ve Francii porodila jeho první mládě v roce 2001, samce jménem Moana. V prosinci 2014 se pak narodilo druhé mládě, a to tehdy devítileté samici jménem Kalia v SeaWorldu San Diego. Malá samička nese jméno Amaya. Že je Ulises otcem samozřejmě tvrdí SeaWorld a nemáme to jak ověřit, takže mnoho lidí pochybuje, že vůbec kdy nějaké mládě zplodil.

Ačkoliv je Ulises často popisován jako poslušná velryba, choval se k několika velrybám v San Diegu velmi agresivně. Incident mezi ním a samicí Corky II vždy končí tak, že Corky II se potopí ke dnu kdykoliv, když je s Ulim ve stejné nádrži. Jakmile došlo k tomuto zjištění, jsou ti dva spolu ve stejné nádrži jen v přítomnosti dominantní samice stáda, Kasatky. Ulises se také choval dominantně k zemřelému samci jménem Splash.

Tato jeho agresivita je vnímána jako neobvyklá, protože samci většinou zaujímají nižší pozice v hierarchii stáda a neprojevují dominanci. Přesto se Ulises často stává terčem útoků ze strany dominantních samic, zejména Kalii, která je výrazně mladší a je matkou jeho druhého mláděte.

zdroj: Cayla Holek, http://orcahome.de/ulises.htm
zdroj: Cayla Holek, ORCAHOME.DE

I když se Ulises zatím nechoval agresivně vůči trenérům, byl přítomen u několika incidentů, hlavně s trenérkami. V roce 1997, jen 3 roky po svém příjezdu do parku, napadl trenérku. V roce 2002 s ním jedna trenérka nacvičovala sestavu ve vodě, ale dala mu povel, který neznal. Ulises se otočil na záda, čímž ze sebe trenérku shodil. Nabral ji na břicho a začala mu nastupovat erekce. Naštěstí se trenérka dostala včas z vody. V roce 2004 se účastnil potápění se svým trenérem. V jednu chvíli se otočil a s nastupující erekcí plaval těsně nad trenérem. Zareagoval na druhé odvolání dalšího trenéra. Trenéry k němu do vody od té doby nikdo neposlal.

Co se týče jeho zdraví, to bylo mnohokrát zpochybňováno. V roce 2004 onemocněl, byly mu podávány léky a na několik měsíců dostal „volnější režim“. V roce 2007 utrpěl popáleniny obou očí, naštěstí jeho zrak to dlouhodobě nepoznamenalo. V září 2014 se objevilo video, kde můžeme jasně vidět, že Ulises nemá část tkáně v místech, kde záda přechází v ocas. Není známo, jak k tomuto zranění přišel, ale vypadá to, že se plně zahojilo. Ulises je velmi snadno rozpoznatelný díky tvaru, do kterého se mu zdeformovala hřbetní ploutev.

V současnosti žije Ulises stále v SeaWorld San Diego. Je mu asi 38 let, měří 6,1 m a váží 4354 kg. Legálně je jeho vlastníkem stále Zoo v Barceloně.

Zdroj: 56 BlackfishCetacousin.com

Počet komentářů u “Ulises”: 0 Přidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *