orka foto web

Typ 1

Menší černo-bílý typ kosatek (max délka okolo 6,6 m) žijící ve vodách Atlantického oceánu v okolí Norska, Islandu, Skotska a Velké Británie. Sedlová skvrna bývá velmi zřetelná a skvrna u oka má větší rozměry. Celkem bylo zatím identifikováno 292 kosatek z této populace, ale výzkumy probíhají teprve od roku 2007, takžee se každý rok objevují noví a noví jedinci. Některé kosatky putují mezi Grundarfjörður v zimě a Vestmannaeyjarin v létě, ale nejméně 7 velryb zůstává v zimě u Islandu a v létě se přesouvají ke Skotsku.

Živí se rybami, hlavně sledi a makrelami, které loví tak, že je vydáváním speciálního zvuku naženou do houfu a omráčí je údery ocasem. Pak je jednoho po druhém vcucnou do tlamy.

Techniky lovu se mírně liší stádo od stáda. Některá stáda loví sledě a makrely na povrchu a ryby jsou pak vidět nad hladinou, jak vyskakují ven z vody. Další stáda naopak loví stejnou metodou hluboko pod vodou.

Na ose x vidíme hodiny, na ose y hloubku, ve které se kosatka nacházela. Každá hvězdička označuje úder ocasem při lovu. zdroj: ICELANDIC-ORCAS.COM

Někteří jedinci z této populace ale loví také tuleně a z velkého opotřebení zubů vědci usuzují, že se mohou živit také žraloky. Běžně ale toto opotřebení může vznikat také způsobem, jakým konzumují sledě. Nejnovější poznatky ukazují, že preference stravy (ryby nebo mořští savci) pravděpodobně souvisí s tím, k jakému stádu ten který jedinec náleží.

K tomuto typu kosatek patřil Keiko a pochází z ní také Tilikum.

Pro detailní informace o kosatkách, které žijí kolem Skotska, navštivte blog Scottish Orca (eng).

zdroj: icelandic-orcas.com (úvodní foto: Marjoleine Roos) , whaleresearch.comus.whales.org

Počet komentářů u “Typ 1”: 3 Přidejte svůj →

 1. Hi there,

  I just came across your website, not sure who you are though! Nice to see your passion about killer whales.

  I saw that you are using my picture on one of the pages (http://orcast.cz/typ-1/) without my permission. You can use it as long as you put my name clearly with it. Otherwise please delete this picture from your website.

  Thank you in advance.

  Marjoleine Roos

  1. Hello, I just sent you an email regarding the issue with your photo and I updated the credits listing to include your name specifically (more info in the emails). Thank you for letting me know and I hope it’s all ok now. I love giving credits to any author whose work, text or audivisual, I put up here. This is supposed to be an info site about ocas, not a picture stealing site so I hope the credits are now more suitable.:) Thank you again!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *