zdroj: orcahome.de

Tilikum

9. listopadu 1983 byly u břehů Islandu odchyceny tři mladé kosatky. Okamžitě byly převezeny do Hafnarfjordur Aquarium, kde podstoupily trénink a bylo rozhodnuto o jejich prodeji.

Následující rok koupil mladého tříletého samce park Sealand of the Pacific v Kanadě. Později mu začali říkat Tilikum, v jazyce indiánského kmene Chinook to znamená „přátelé, kmen, národ, společnost“. Když dorazil na místo, setkal se s místními samicemi, Haidou II a Nootkou IV, které byly dominantní a každou chvíli se k němu chovaly hrubě.

V roce 1982, rok předtím, než Tilikum dorazil, žila v Sealandu zachráněná kosatka jménem Miracle, která se utopila poté, co se zamotala do proříznutých sítí okolo „výběhu“. To mělo za následek, že Sealand začal na noc kosatky zavírat do „modulu“ – kovové nádrže se střechou o rozměrech cca 6 x 9 metrů -, aby zamezil dalším nehodám se sítěmi. Dle výpovědí svědků, které jsme mohli vidět v dokumentu Blackfish, víme, že když ráno Tilikum modul opouštěl, měl na sobě mnoho nových ran způsobených samicemi.

Velryby spolu vystupovaly přibližně 8 let, dokud jeden incident nedonutil Sealand zavřít natrvalo brány. 20. února 1991 nesla Keltie Byrne kbelík po straně ohrady, uklouzla a spadla do vody. Pokoušela se vyšplhat ven, ale všechny tři kosatky rychle připlavaly a Tilikum ji stáhl do vody. Poté ji všechny opakovaně stahovaly pod hladinu, než upadla do bezvědomí. Ostatní trenéři se snažili zakročit a Keltie vytáhnout, bohužel se jim to nepodařilo. Nakonec se Keltie utopila a záchranáři nebyli schopní dostat její tělo z vody po dlouhé 2 hodiny.

V době incidentu byly obě samice březí, ačkoliv mládě Haidy II bylo jediné, které přežilo. Pojmenovali ho Kyuquot.

V roce 1992 SeaWorld koupil všechny tři kosatky. Tilikum a Nootka IV byli posláni do Orlanda, zatímco Haida II a Kyuquot do San Antonia. Netrvalo dlouho a Tilikum se ukázal být nejúspěšnějším chovným samcem. Do dnešního dne je otcem 21 mláďat, ačkoliv pouze 11 z nich je stále naživu.

V červenci 1997 se Tilikum účastnil dalšího incidentu, ale tentokrát se jednalo o návštěvníka parku.

Daniel P. Dukes navštívil park o den dříve, ale podařilo se mu zůstat po zavírací době. Nějak se dostal do nádrže a našli ho druhý den ráno, nahého, zhmožděného a pokousaného. Tilikum ho měl na zádech. Pitva určila jako příčinu smrti utonutí, ale najdeme v ní seznam mnoha zranění včetně pohmožděnin, odřenin a ran, které utrpěl ještě když byl naživu a posléze i po smrti. Utrpěl také mírné krvácení do mozku a rány na genitáliích (Tilikum mu prakticky ukousl jedno varle). Toxikologie neprokázala žádné omamné látky v Dukesovi těle, ačkoliv se objevila tvrzení, že v minulosti měl psychické problémy. Tato verze je oficiální, dodnes veřejnost neviděla např. záběry z kamer, které jsou v parku na každém rohu.

Tilikum je také známý tím, že když je frustrovaný, podniká výpady proti trenérům. Jeho oficiální profil také varuje trenéry, že má za sebou dva incidenty, které skončily smrtí člověka. Přesto, že měli trenéři k Tillikum přistupovat s nejvyšší opatrností, byl původcem ještě další smrti v roce 2010.

24. února 2010, poté, co odpolední show nedopadla nejlépe (velryby začaly být k sobě agresivní), dostala senior trenérka Dawn Brancheau za úkol předvést s Tilikum show s názvem „Dine with Shamu“ (Povečeřte se Shamu). Show se odehrávala v nádrži nacházející se u restaurace, takže hosté mohli vidět kosatku zblízka zatímco jedli.

Po skončení show se Dawn přemístila na plošinu na kraji nádrže, kde ji můžeme díky videu návštěvníka vidět, jak leží na břiše v rámci „relationship session“ (upevňování vztahů) s Tillikum. Téměř hned poté, co si Dawn lehne, ji Tilikum popadne za ruku a stáhne do vody, kde s ní hází a třese, zatímco nejméně 12 hostů parku nevěřícně přihlíží.

Ostatní trenéři se ho snažili rozptýlit tím, že mu házeli jídlo a snažili se použít sítě, ale bez úspěchu. Nakonec se jim podařilo ho nasměrovat do lékařské nádrže, kde konečně pustil tělo Dawn a uklidnil se. SeaWorld prohlašoval, že Dawn stáhl do vody za culík a že si ho mohl splést s hračkou nebo že jí na vlasech ulpěl pach ryb, což ho lákalo. Očití svědci ovšem tvrdí, že ji viditelně stáhl za ruku. Můžete posoudit sami na videu, o kterém byla řeč (video končí těsně před útokem, ten už nebyl na přání rodiny zveřejněn).

Pitva došla k závěru, že Dawn zemřela utonutím a v důsledku traumatických poranění. Její zranění čítala úplně oddělení skalpu a úplné oddělení levé ruky. Utrpěla řezné rány a potrhání na pravém uchu, játrech a končetinách spolu s frakturou sedmého krčního obratle.

Na základě analýzy videa došlo několik bývalých trenérů SeaWorldu k poznání, že během show chtěla Dawn po Tilikum trik nazývaný „perimeter pec wave“, což znamenalo, že má obeplout okolo nádrže se zvednutou prsní ploutví. Tilikum tento manévr provedl sice správně, ale minul signál píšťalky, který mu říkal, aby manévr ukončil. Dawn tedy reagovala tzv. neutrální reakcí a nedala mu odměnu, načež přešla k dalšímu triku. Také se všimli, že Tilikum si mohl být vědom toho, že Dawn už dochází ryby v kbelíku, takže věděl, že se blíží konec show, což mohlo způsobit jeho nižší motivaci. Celému incidentu a příběhu Tillyho se věnuje dokument Blackfish.

V srpnu 2010 organizace OSHA uložila SeaWorldu pokutu ve výši 75 000 dolarů za porušení bezpečnostních předpisů, zejména kvůli vědomému vystavování trenérů nebezpečí úrazu či utopení při práci s kosatkami. SeaWorld si to nenechal líbit a odvolal se. OSHA si stála za svým a prosadila u soudu, že trenéři nesmí plavat s kosatkami bez toho, aby mezi nimi byla pevná překážka nebo musí používat taková bezpečností opatření a vybavení, která poskytnou ochranu na stejné úrovni jako tato překážka.

Zatímco se SeaWorld soudil, aby mohl trenéry dál pouštět do vody, Tilikum byl izolovaný a nesměl vystupovat v žádné show až do března 2011. Často ho vidíme pouze na konci show, kdy postříká lidi vodou údery ploutví spolu se svým vnukem Truou, který se narodil v roce 2005 v zajetí narozené kosatce jménem Takara. Tilikum byl ze show stažen ještě jednou, a to v prosinci 2011, kdy prodělával bronchitidu. Z té se zotavil a od jara roku 2012 nadále vystupuje.

V dubnu 2014, po dlouhé soudní bitvě, bylo finálně rozhodnuto o zákazu plavání trenérů s kosatkami a zákazu jakékoliv interakce s nimi, pokud nebude přítomen dostatečný dohled a odstranitelné překážky (v tomto případě to bývají kovová zábradlí). Přesto, že toto rozhodnutí vzbudilo velký rozruch mezi příznivci SeaWorldu, zatím se proti němu SeaWorld neodvolal.

Tilikum zemřel 6. ledna 2017 ve věku přibližně 36 let. Měřil 6,9 m a vážil 5,4 tuny. Jak trávil čas můžete vidět na videích.

Video návštěvníka:

Video SeaWorldu:

přeloženo z: 56 Blackfish, dodatečné info převzato z cetacousin.com

Počet komentářů u “Tilikum”: 6 Přidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *