Zdroj: flickr.com

Špatný stav zubů

Mnoho kosatek v zajetí má problémy se zuby. Můžeme to nejčastěji vidět na spodní čelisti, kde velmi často najdeme polámané nebo obroušené zuby. Ve volné přírodě mají podobné problémy jen některé typy kosatek, a to zejména ty, které se živí žraloky. Žraločí kůže je totiž drsná a při jejich konzumaci to zuby zřetelně poznamenává a časem se obrušují. Zlámané zuby ale nevidíme téměř vůbec.

V zajetí kosatky žraloky nejedí. Potravu vlastně vůbec nekoušou ani netrhají na kousky jako v přírodě. Přesto čím déle jsou v zajetí, tím v horším stavu zuby mají. Jak je to možné a proč je to ohrožuje?

K poškození zubů dochází zejména proto, že kosatky často okusují materiály, které by normálně neokusovaly. Koušou do mříží, aby si ukrátily dlouhou chvíli, zbavily se stresu a nebo aby ukázaly, kdo je dominantnější. Dále okusují různé betonové části nádrží, zejména rohy pódií a samotné okraje nádrží. Zuby se pak samozřejmě lámou a obrušují, někdy až k čelisti. Parky se tím moc nechlubí a na většině promo fotek najdeme buď jedince, kteří mají zuby ještě v pořádku a nebo rovnou kosatku se zavřenou tlamou. Situaci se ale snaží řešit, a tak přistupují k různému zabrušování zubů nebo přímo k jejich vyvrtání (pulpotomii).

Kayla
Kayla

Dělá se to tak, že vezmou ruční vrták z nerezové oceli a prostě zub vyvrtají, co to jde. Jako u zubaře, když vám dávají plombu. Kosatce bohužel nemůžete dát lokální anestezii ani plombu. Zub tak zůstává otevřený a slouží jako brána do těla všem bakteriím a infekcím. Proto parky neponechávají nic náhodě a každý den kosatkám takto „opravené“ zuby vyplachují desinfekcí (Betadinem). Pokud by to nedělali, stačí kousek ryby, která se do zubu dostane a je po legraci. Některé kosatky toto podstupují až třikrát denně (např. Tilikum), přesto ale infekce není ničím výjimečným. Ikaika trpí na problémy v důsledku vrtání zubů celý život a byl kvůli tomu dokonce vrácen z Marinelandu v Kanadě zpět SeaWorldu San Diego. Ikaika pravidelně užívá antibiotika a léky proti bolesti. Kiska žijící v Marineland Ontario dodnes už zuby prakticky nemá.

Zdroj: http://www.takepart.com
Zdroj: TAKEPART.COM

Dr. Chris Dold potvrdil pod přísahou v rámci slyšení OSHA vs SeaWorld, že tyto praktiky jsou úplně běžné a že jejich příčinou je zejména okusování betonových částí a interakce s ostatními kosatkami. Také přiznal, že 14 z 20 kosatek (údaje z roku 2011) musí postupovat dezinfekční výplachy zubů. Jak špatně na tom kosatky jsou se zuby se můžeme dočíst i v jejich oficiálních SeaWorld profilech, které jsou volně k dispozici na internetu.

Zdroje: The Hidden Cost of Captivity: Oral Health of Killer Whales ExposedKeto and Tilikum express stress of Orca captivityDamaged Teeth a Consequence of Captivity for Orcas

Počet komentářů u “Špatný stav zubů”: 0 Přidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *