zdro: victoriawhalewatching.com

Severní residenti (NRKW)

Populace Severních residentů není tolik prozkoumaná jako populace Jižních residentů i přes to, kolik jedinců čítá – cca 220 kosatek ve 3 klanech (A, G, R) a 16 stádech (údaje se mírně liší podle zdroje, některé uvádějí 16, jiné až 18). Vyskytují se hlavně na severu Britské Kolumbie (Johnstone Strait, Vancouver Island) a najdeme je také okolo jihovýchodní Aljašky.

zdroj: vanaqua.org
zdroj: VANAQUA.ORG

Severní residenti většinou cestují ve velkých stádech složených z příbuzných jedinců a živí se primárně rybami. V Kanadě jsou vedené v seznamu ohrožených druhů.

Většina kosatek v této populaci je pojmenována po oblastech a místech, kde se vyskytují. Například A24 (Kelsey) je pojmenována po zátoce Kelsey v Johnstone Strait. Všechny kosatky pojmenovávají výzkumníci, kteří je studují.

Sledovat Severní residenty můžete online díky stránce Explore.org (ve spolupráci s Orcalab.org), která nabízí pohled z celkem 4 kamer.

Netradiční zvyky

Kosatky spadající pod Severní residenty mají zvláštní zvyk – pravidelně připlouvají na mělčiny, kde se třou a „drbou“ o oblázky na mořském dně. Není zatím jasné, proč to přesně dělají, ale víme, že to nemusí dělat, aby se zbavily parazitů. Podle výzkumů to zatím vypadá, že se jedná o zábavu a sociální chování, které je součástí jejich kultury.

zdroj: vanaqua.comthemarinedetective.comwhaleresearch.com

1 komentář u “Severní residenti (NRKW)Přidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *