zdroj: evostc.state.ak.us

Residenti Aljašky

Residenti Aljašky mají podobnou sociální strukturu jako Jižní residenti – základem všech klanů a stád jsou mateřské linie. Stáda se dále dělí na podstáda (sub pods).

Okolo Aljašky najdeme celkem 18 stád, která se živí rybami. Celou populaci citelně zasáhli střety s místními rybáři a havárie tankeru Exxon Valdez v roce 1988.

Základním stádem je stádo označované AB a v současnosti ho tvoří cca 20 kosatek (údaje z roku 2012). Před havárií tankeru bylo kosatek 28 a stádo obsahovalo ještě 3 podstáda (AB17, AB25 a AB10). Je zřejmé, že z havárie tankeru se stále nevzpamatovalo. Stádo AB25  se posléze oddělilo a cestuje nyní se stádem AJ. Z dat, která přináší GPS sledování otagovaných kosatek vyplývá, že AB stádo se drží hlavně v oblasti sahající od Hinchinbrook Entrance po Kayak Island v Aljašském zálivu. Nedávno zaniklo podstádo AB10, když matriarcha AB10 zemřela spolu se svým synem.

zdroj: gulfwatchalaska.org
zdroj: GULFWATCHALASKA.ORG

Celé stádo víceméně vedou nejstarší samice. Často se stává, že po smrti staré samice umírají také její synové. Důležitost tohoto životního pouta mezi matkou a jejími dospělými potomky je stále záhadou. Je možné, že synové smrtí matky ztratí postavení ve stádu.

Jednou z tragédií, která následovala po střetech kosatek s místními rybáři a po havárii tankeru Exxon Valdez bylo vyhynutí největší mateřské linie ve stádě. Matky, které zemřely z jedné nebo druhé příčiny, za sebou zanechaly mláďata, která ale přežila jen několik let. Poslední přeživší byl samec AB3, který měl zhroucenou hřbetní ploutev a byl celkově ve velmi špatném stavu. Podařilo se mu přežít až do roku 1996.

Stádo AB se snaží vzpamatovat už od roku 1989. Jejich pomalé zotavování ukazuje dopad ztráty samic v reproduktivním věku na celou populaci. Každé nové mládě je tedy malou senzací.

Pro více informací o jednotlivých stádech navštivte stránku Whalesalaska.org.

Počet komentářů u “Residenti Aljašky”: 0 Přidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *