orkid

Orkid

Orkid se narodila 23. září 1988 islandské kosatce jménem Kandu V. Jejím otcem byl Orky II, původem Severní resident. Orkid je tedy hybrid. Bohužel, Orky II zemřel pouhé 3 dny poté, co se jeho dcera narodila. Dostala po něm tedy jméno – Orkid (z angličtiny „Orky“ a „kid“ = Orkyho dítě).

Jen co přišla Orkid na svět, nepřišla jen o svého otce, ale způsobila také napětí mezi Kandu V, svou matkou, a Corky II, která už porodila 7 mláďat, z nichž ani jedno se nedožilo více jak 2 měsíců. Výsledkem bylo, že se Corky II snažila malou Orkid matce mnohokrát „ukrást“.

To se Kandu V samozřejmě nelíbilo a 21. srpna 1989 vyústilo napětí ve smrtelný incident. Corky II s Orkid vystupovaly v show, zatímco Kandu V byla v zadní nádrži. Jakmile ji pustili ven, Kandu V okamžitě vplula do hlavní nádrže a zaútočila na Corky II. Corky II odnesla útok jen šrámem na břiše, ale Kandu V si zlomila čelist, díky čemuž si přeťala tepnu v nosním kanále. Vykrvácela během 45 minut, zatímco její dcera Orkid byla stále v její blízkosti (UPOZORNĚNÍ: Video obsahuje drastické záběry.)

Po smrti Kandu V si Orky a Corky II vytvořily silné pouto a Corky II mládě prakticky adoptovala. Orkid se díky tomu spřátelila s mnoha ostatními velrybami, protože Corky II se vždy starala o mladší kosatky. Jednou z těchto kosatek byl i Splash, mladý samec, kterého přesunuli do SeaWorldu v roce 1992 z Marineland Ontario, aby se mu zde dostalo lepší péče – trpěl epilepsií a měl často záchvaty. Při jednom z takových záchvatů v roce 1995 narazil hlavou do brány, která odděluje jednotlivé nádrže. Orkid byla jednou z velryb, které mu pomohly dostat se nad hladinu a posléze i do lékařské nádrže, kde mohl být ošetřen.

Orkid si byla blízká také s dalším samcem, Sumarem, který se v Orlandu narodil v roce 1998 samici jménem Taima. Taima se k mláďatům chovala agresivně, což několikrát vyústilo v nutnost ji od nich oddělit. Proto v roce 1999 Suma přicestoval do parku v San Diegu a potom, co ho Corky II adoptovala, se s Orkid spřátelil. Bohužel, v roce 2005 zemřel Splash na následky protrženého žaludku a v roce 2010 zemřel i Sumar z důvodu zauzlení střev.

Podobně jako její matka, se i Orkid začala chovat víc a víc agresivně. Účastnila se 17 incidentů už od doby, co jí byl pouhý rok. Podle jejího oficiálního SeaWorld profilu Orkid často naráží do trenérů, otvírá na ně tlamu, chytá je za různé části těla a potápí je pod hladinu.

Jednou z nejznámějších takových událostí je případ trenérky Tamaree ze 7. srpna 2002. Tamaree seděla na okraji nádrže, ve které byli Orkid a Splash. Mluvila s nimi a opakovaně pokládala nohu Orkid na čumák. Nebyl u toho žádný další trenér, což bylo proti pravidlům. Netrvalo dlouho a Orkid ji za nohu chytila a stáhla do vody.

Podle Johna Hargrova, bývalého trenéra, přiběhl okamžitě jiný trenér a napadlo ho to nejlepší, co mohl udělat – sundat řetěz z brány od nádrže, ve které byla Kasatka, dominantní samice. Orkid řetěz slyšela a došlo jí, že se Kasatka může blížit, takže Tamaree pustila a ta to odnesla jen zlomenou rukou.

Další situace, ve které je Orkid agresivní, je umělé oplodnění. Orkid se tato procedura evidentně nelíbí a v roce 2007 se jí dokonce povedlo lehce zranit trenéra, když ho odhodila proti zdi. Orkid se přirozeně pářila s několika samci a byla mnohokrát uměle oplodněna, ale nikdy nezabřezla.

zdroj: http://www.frostyorca.com/
zdroj: FROSTYORCA.COM

V současnosti žije Orkid v SeaWorld San Diego a pravidelně vystupuje. Je jí 27 let, měří 5,8 m a váží asi 2730 kg.

Zdroje: 56 BlackfishCetacousin.com

Počet komentářů u “Orkid”: 0 Přidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *