zdroj: Michael Cunningham, grindtv.com

Nový Zéland

V okolí Nového Zélandu žije asi 150 – 200 kosatek, které podnikají dlouhé cesty pobřežními vodami. Nejčastěji se vyskytují ve stádech čítajících kolem 12 kusů.

zdroj: http://test.orcaresearch.org/ScientificArticles/Visser%20(2000)%20orca%20THESIS.pdf
zdroj: ORCARESEARCH.ORG (diplomová práce dr. Ingrid Visser)

Kosatky z této populace nelze zařadit k žádnému známému typu (mají vlastní stravovací návyky, vlastní kulturu i dialekt) a dle výběru potravy je pravděpodobné, že se zde vyskytují až tři samostatné typy.

Novozélandskou populaci najdete prakticky kolem celého ostrova, nejvíce v mělčích vodách, ale narazit na ně můžete také ve Wellingtonském přístavu, kam připlouvají na jaře a v létě, aby si obohatily jídelníček. Nejčastěji se nachází v severní části přístavu a v oblasti Kapiti Coast.

Potrava

Místní kosatky se živí prakticky vším možným, od jiných mořských savců přes žraloky až po ryby. Nejznámější jsou ale díky své zálibě v rejnocích. Přišly totiž na speciální techniku lovu, kdy rejnoka zvednou ze dna, otočí ho na záda, což ho paralizuje a tím se vyhnout třeba i jedovatému ostnu, který byl smrtelným Stevu Irwinovi. Druhou nejoblíbenější pochoutkou sou pro ně žraloci, kterých jedí až šest druhů.

Chování a zvláštnosti

Kromě záliby v rejnocích se novozélandské kosatky odlišují také dalším chováním. Jsou velmi přátelské k lidem a jejich plavidlům (pravděpodobně kvůli tomu mají mnoho zranění díky kterým je můžeme od sebe dobře rozeznávat), často uvíznou na mělčině a v této populaci se také častěji vyskytují zborcené hřbetní ploutve. Procento výskytu tohoto jevu stále není nijak vysoké, je ale znatelně vyšší než u ostatních typů po celém světě. Jak vypadá záchrana uvíznuté kosatky na Novém Zélandu se můžete podívat ve videu.

Nejvíce se na Novém Zélandu věnuje kosatkám Dr. Ingrid Visser, která se nebojí k nim dostat až na dosah a její organizace Orca Research Trust.

zdroj: orcaresearch.orgdoc.govt.nz

Počet komentářů u “Nový Zéland”: 0 Přidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *