zdroj:  victordlt.wordpress.com

Lolita (Tokitae)

Dne 8. srpna 1970 bylo v rámci nechvalně známých odchytů v Penn Cove odchyceno asi 80 kosatek z populace Jižních residentů. Z 80 velryb bylo 7 prodáno do mořských parků.

Bývalý potápěč John Crowe, který se objevil v dokumentárním filmu Blackfish, byl v té době součástí týmu lovců. Vyprávěl o tom, jak po skončení odchytů zůstalo několik mrtvých velryb v sítích. On a další dva členové posádky dostali příkaz kosatky rozříznout, naplnit jim břicha kameny, uvázat jim řetězy na ocasy a potopit je.

Když se těla některých velryb objevily vyplavené na břehu o několik měsíců později, zvedla se mezi lidmi vlna nevole ohledně životních podmínek zvířat, jakož i dopadu odchytů na populaci divokých velryb. To přimělo vládu, aby v roce 1972 přijala zákon o ochraně mořských savců, který chránil divoké kosatky před lovem a vyžadoval, aby velrybáři žádali o zvláštní povolení pro odchyt velryb.

Sedm zajatých kosatek se podařilo prodat rychle. Jedna mladá samice (dcera L25 „Ocean Sun“), původně známá jako Tokitae, byla prodána do Miami Seaquarium, kde se připojila k další kosatce z populace Jižních residentů jménem Hugo, který byl zajat v roce 1968. Když Tokitae dorazila do Seaquaria, změnili jí jméno na Lolita.

Nejprve obě velryby byly drželi odděleně, ale často spolu komunikovaly. Brzy bylo rozhodnuto přemístit obě kosatky do stejné nádrže o rozměrech 18 x 24 x 6 metrů. Nicméně, ze začátku spolu moc nevycházely, což způsobilo mnoho problémů, které vrcholily agresivním chováním vůči trenérům.

Už v roce 1970 byly Lolila i Huga zapojeni do několika incidentů s jejich trenéry. Trenér Manny Valasco vzpomíná, jak obě mladé velryby agresivně útočily na trenéry na platformě. Při dalším incidentu byl trenér Chip Kirk postrkován Hugem po nádrži a odešel s trvalým jizvou na jeho paži, zatímco jiný trenér Bob Pulaski skončil s roztrženým neoprénovým oblekem po tom, co ho Hugo chytil do tlamy.

Když se Lolita se stala pohlavně dospělou, údajně se s Hugem mnohokrát pářila i během představení. Přes to, že  Lolita zřejmě několikrát zabřezla, nikdy neporodila žádné živé potomky.

Dne 4. března 1980 Hugo zemřel na následky pohmoždění mozku v důsledku toho, jak se několikrát vrhl hlavou proti stěně nádrže. Jeho tělo bylo odstraněno z nádrže a posláno na skládku v Miami Dade, zatímco Lolita byla ponechána sama.

Za posledních 35 let byla Lolita pouze ve společnosti menších druhů delfína. Od smrti Huga neviděla žádnou jinou kosatku.

Po mnoho let aktivisté a někteří výzkumníci tlačí na potenciální přesun Lolity do mořské ohrady (sea pen) umístěné v jejích rodných vodách ve státě Washington, ale Miami Seaquarium samozřejmě nic takového nepodporuje.  Mnozí argumentují tím, že Lolita je vhodným kandidátem pro rehabilitaci v sea pen zejména proto, že má zuby v bezvadném stavu (na rozdíl od zubů ostatních kosatek žijících v zajetí), její předpokládá matka, L-25 Ocean Sun je stále naživu a proto, že Jižní residenti jsou jednou z nejvíce prostudovaných populací kosatek na světě.

Dne 29. dubna 2013 NOAA přijala petici o zahrnutí Lolity do seznamu ohrožených druhů a jejím zařazení mezi Jižní residenty. Dříve byla zvířata držená v zajetí z této populace vyškrtnuta.

Dne 4. února 2015 NOAA oznámila, že Lolita by měla být zahrnuta do seznamu ohrožených druhů po boku Jižních residentů. Nicméně bylo stanoveno, že toto rozhodnutí nebude mít dopad na její pobyt v Miami Seaquarium a jakákoli budoucí plány přesunout nebo vypustit Lolitu by vyžadovaly povolení od NOAA a přísné vědecké posouzení. NOAA také vyjádřila obavy z možnosti přenosu nákazy na volně žijící kosatky, ze schopnosti Lolity naučit se shánět potravu samostatně, ze sociální integrace, jakož i z veškerých vzorců chování, které si osvojila v zajetí a které by mohly mít vliv na divoké kosatky.

I přes mizivou možnost, že Lolita bude jednou moci zpět do státu Washington kvůli zamítnutí Seaquariem, dveře jsou nyní otevřené pro potenciální podání žaloby na Seaquarium za porušení ustanovení zákona o ohrožených druzích.

Lolita stále vystupuje v Miami Seaquarium a je jí přibližně 49-50 let. Měří 6,1 metrů a váží téměř 3500 kg. Je poslední žijící kosatkou v zajetí odchycenou z populace Jižních residentů.

Více o Lolitě se můžete dozvědět také v dokumentu Lolita: Slave to the Entertainment (dostupný na YouTube), případně na stránkách věnovaných kampani Free Lolita (Osvoboďte Lolitu).

Přeloženo z: 56 Blackfish

Úvodní foto: victordlt.wordpress.com

Počet komentářů u “Lolita (Tokitae)”: 2 Přidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *