kshamenk63

Kshamenk

9. září 1992 byli v zátoce Samborombón v Argentině odchyceni dva mladí samci. Tvrdilo se, že uvízli na mělčině a museli být zachráněni, ale obecně se spíše věří tomu, že je donutili uvíznout lovci.

Menší samec dostal jméno Kshamenk, zatímco větší z obou dostal přezdívku „Kshamenkův otec“ podle své velikosti, ačkoliv není známo, zda byl opravdu Kshamenkovým otcem. Oba samci byli převezeni do Mundo Marino, ale „Kshamenkův otec“ zemřel z neznámých příčin ještě ten samý den.

zdroj: http://www.orcahome.de
zdroj: ORCAHOME.DE

Kshamenk přežil a brzy ho seznámili se samicí jménem Belén, kterou chytili v roce 1988. Společně vystupovali každý den a dobře spolu vycházeli. Jakmile byli oba sexuálně dospělí, pářili se a Belén zabřezla. V únoru 1998 ale bohužel porodila mrtvé mládě. O rok později zabřezla Belén znovu, ale v roce 2000 zemřela z neznámých příčin. Byla březí čtyři měsíce.

Po smrti Belén dělali Kshamenkovi společnost jen menší druhy delfínů, jako např. Floppy, mladá samice, která se Kshamenkovi evidentně líbila, protože se s ní až do její smrti v roce 2012 několikrát pokoušel pářit.

Park Six Flags Marine World v oblasti Vallejo v Kalifornii se několikrát pokoušel získat Kshamenka a převézt ho do USA, aby dělal společnost jejich samici jménem Shouka. Nikdy ale nedostal povolení. Legálně Kshamenka Mundo Marino nevlastní – je držen z dobré vůle pro lid Argentiny, což znamená, že není jejich majetkem a nemůže být prodán. Argentinské zákony také neumožňují export živých zvířat, která se přirozeně vyskytují na území Argentiny, což zahrnuje i kosatky. Pokračující pokusy o rehabilitaci nebo vrácení Kshamenka do volné přírody se tak zatím nesetkávají s úspěchem.

V roce 2011 do Mundo Marino přiletěli zaměstnanci SeaWorldu, aby mu odebrali sperma, kterým mohou oplodnit samice v jejich vlastnictví. Kasatka, islandská samice žijící v SeaWorldu v Kalifornii, byla nedlouho potom uměle oplodněna a porodila Kshamenkovo první živé mládě, samce jménem Makani, v únoru 2013. V prosinci 2013 po umělém oplodnění porodila další Kshamenkovo mládě také Kasatky dcera Takara. Mládě dostalo jméno Kamea a je to samice.

V současnosti Kshamenk stále žije v Mundo Marino a je mu cca 27 let. Poslední známé míry pochází z roku 2005, kdy měřil 6 m a vážil 3,5 tuny.

ksahemnk v mundo marino, zdroj: http://www.ecorazzi.com/2014/02/10/sam-simon-says-kshamenk-is-most-abused-orca-in-the-world/
ksahemnk v mundo marino, zdroj: ECORAZZI.COM

zdroj: 56 Blackfishcetacousin.com

Počet komentářů u “Kshamenk”: 2 Přidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *