kiska51

Kiska

V říjnu 1979 byla u břehů Islandu chycena skupina 6 kosatek. Nejprve putovaly do Hafnarfjordur Aquarium, kde byly vycvičeny a dále prodávány. Mladá samice, později známá jako Kiska, byla prodána do Marineland Ontario společně s ostatními. Není jasné, které velryby s ní putovaly, protože záznamy z odchytů na Islandu jsou často neúplné, prakticky neexistují a nebo si protiřečí. Podle fotografií ale víme, že se v Marinelandu nacházela ve stejné nádrži s Keikem.

Když Kiska dorazila do Marinelandu, čekaly na ni místní kosatky Knootka a Kanduke. Později se ještě setkala s Nootkou V a Kandu VII a mnoha dalšími. Jako ostatní kosatky nejprve vystupovala v King Waldorf Theatre dokud nebyla dokončena stavba Friendship Cove. V roce 1998 bylo konečně dostavěno, a tak se Kiska stěhovala společně s dalšími dospělými kosatkami právě do Friendship Cove. I když byly kosatky umístěné ve Friendship Cove technicky na odpočinku, stále se účastnily interakcí s publikem.

Kiska / zdroj: http://www.orcahome.de
Kiska / zdroj: ORCAHOME.DE

V roce 1992 porodila Kiska první mládě, malého nepojmenovaného samečka. Zemřel o 2 měsíce později z neznámých příčin, ale existují dohady, že ho Kiska utopila, protože měl respirační problémy.

Kiska porodila druhé mládě, dalšího samce jménem Kanuck, v roce 1994. Vypadal zdravě a strávil se svou matkou nějaký čas, ale nakonec byl přemístěn do „skladiště“ – vnitřní nádrže, kam se nedostalo denní světlo a čerstvý vzduch. Kanuck byl ve skladišti až do roku 1998, kdy zemřel na následky traumatického šoku.

V roce 1996 Kiska porodila třetí mládě, dalšího samce jménem Nova. Narodil se ještě v King Waldorf Theatre, ale brzy byl přesunut s ostatními mláďaty do skladiště. V hlavní nádrži bylo zkrátka příliš mnoho zvířat. Když byla dokončena Friendship Cove, byl do ní přemístěn spolu s několika dalšími mláďaty a setkal se tak opět se svou rodinou. Nicméně Nova zemřel v srpnu roku 2001 v důsledku pneumonie a vyhladověním.

Hudson, Kisky čtvrté mládě, se narodil v roce 1998 jako první už ve Friendship Cove. Spřátelil se se svým polovičním bratrem Algonquinem a ti dva spolu trávili spoustu času. Nicméně po smrti Algonquina v roce 2002 přestal být Hudson aktivní a Nootka V, Algonquinova matka, se k němu začala chovat velmi agresivně. Hudson zemřel v roce 2004 na Meningitidu.

Konečně, v roce 2004, porodila Kiska páté mládě, její první dceru jménem Athena. Všechna mláďata měla stejného otce – islandského samce Kandu VII. Athena si byla s Kiskou velmi blízká a často kopírovala její chování.

V roce 2006 byly Nootka V, Kiska a Athena jediné kosatky v Marinelandu, dokud jim SeaWorld neposlal jednoho ze svých mladých samců, Ikaiku. Bohužel, v roce 2008 Nootka V zemřela a v roce 2009 ji následovala i Athena, takže Ikaika byl Kisky jediným společníkem. Ti dva byli často oddělováni, protože Ikaika Kisku obtěžoval. Nakonec byl po dlouhé bitvě o jeho vlastnictví přemístěn zpět do SeaWorld San Diego.

Zatímco Marineland byl dlouho kritizován za úroveň péče o zvířata, o Kisku se zajímala spousta aktivistů, hlavně z důvodu jejího zdravotního stavu a osamělosti. V červenci 2014 vyfotografoval návštěvník parku Kisky hřbetní ploutev, které se začínala deformovat. Také zachytil velkou propadlinu hned za jejím dýchacím otvorem. Od roku 2013 panují velké obavy o Kisky zdraví poté, co jiný návštěvník natočil, jak Kiska krvácí z ocasu. Co se týče dalších zdravotních aspektů, Kiska má zuby v nejhorším stavu ze všech kosatek v zajetí.

V lednu 2015 ohlásila místní Ontarijská vláda záměr generálně zrevidovat podmínky, ve kterých smějí být chovaní mořští savci, včetně zákazu nákupu a prodeje kosatek. Navrhované změny vychází z 125-stránkové zprávy, kterou zkompletoval tým vedený Davidem Rosenem, expertem na mořské savce z University of British Columbia. Technický poradní výbor navrhne nové standardy. Pokud budou schválené, mohlo by to znamenat masivní změny i pro Marineland.

Kiska, které je nyní asi 39 let, je často označována jako „nejosamělejší velryba na světě“, protože žije stále bez jediného zvířecího společníka. V roce 2006 měřila 6,1 m a vážila 2995 kg.

 zdroj: 56 BlackfishCetacousin.com

1 komentář u “KiskaPřidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *