zdroj: http://orca-tank.wikia.com/

Katina

Katina pochází z oblasti Islandu, kde byla 26. října 1978 odchycena spolu s několika dalšími kosatkami. Jak je zvykem, byly nejprve převezeny do Hafnarfjordur Aquarium, kde podstoupily trénink a posléze byly nabídnuty k prodeji.

Nejprve Katinu koupil SeaWorld, ale putovala do Marineland Ontario. Zde se seznámila s místními kosatkami  jménem Kanduke a Knootka, se kterými žila, dokud ji v červnu 1979 nepřemístili do SeaWorld Ohio, kde se připojila k samicím Kandu V a Kenau. Po konci letní sezóny putovaly všechny tři kosatky do parku v San Diegu, kde se připojily k ostatním a Katina se opět setkala s Kasatkou a Kotarem – dvěma velrybami, které byly chyceny společně s ní. Další 5 let Katina cestovala vždy na léto do Ohia a na zimu se vracela do San Diega.

V roce 1984 ji permanentně umístili do parku v Orlandu, kde zabřezla v pouhých 9 letech a v roce 1985 porodila dceru jménem Kalina, která je známá také jako původní Malá Shamu. Ačkoliv se před Kalinou v zajetí už narodila jiná mláďata, ona byla první, která přežila až do dospělosti.

O tři roky později, v roce 1988, porodila Katina druhé mládě, další samici jménem Katerina. Nicméně Kalina byla v roce 1990 přesunuta do Ohia a Katerina ji následovala v roce 1991, zatímco Katina zůstala v Orlandu. Třetí mládě, které Kalina porodila v roce 1993, je samec Taku. V roce 1996 porodila Kalina čtvrté mládě, další samici jménem Unna, kterou přesunuli do parku v Texasu v roce 2002 – poté, co se Kalině narodilo páté mládě, Ikaika.

Katina a její potomci / zdroj: http://orca2013.deviantart.com/art/Katina-Family-Tree-495995838
Katina a její potomci / zdroj: ORCA2013.DEVIANTART.COM

Katina měla se všemi svými mláďaty pevné vazby a každé silně chránila, což se projevovalo i tím, že záměrně plavala mezi trenéry a svými mláďaty, aby je oddělila. Tyto úzké vazby měly nakonec za následek narození jejího šestého mláděte, samice Nalani, v roce 2006. Jejím otcem byl totiž Kaliny syn Taku, který byl tak zároveň i bratrem Nalani. Nalani je prvním přeživším mládětem počatým incestem a nadále zůstává se svou matkou v Orlandu.

SeaWorld čelil vlně kritiky krátce po narození Nalani, když soudní dokumenty záskané organizací PETA odhalily, že Katině podávali vysoké dávky Diazepamu (známý také jako Valium) v momentě, kdy bylo Nalani pouze 9 dní a byla závislá na mateřském mléku. Diazepam je antidepresivum, které se používá při léčbě mnoha problémů, jako jsou úzkosti, panické ataky, nespavost a další. Většinou je předepisován psům a kočkám jako krátkodobé sedativum, prostředek ke stimulaci hladu nebo k potlačení úzkostí a záchvatů.

Katina a Taku / zdroj: http://www.orcahome.de
Katina a Taku / zdroj: ORCAHOME.DE

Taku a Ikaika dostávali Diazepam také, a to potom, co útočili na Nalani a také potom, co se Ikaika snažil s Nalani spářit. Katině podávali drogu zejména proto, že si začala víc všímat Takua a Nalani nekojila tak často. Taku a Ikaika byli od Katiny a Nalani oddělení, ale Katina se přesto začala více fixovat na ně, než na Nalani. To mělo za následek přesun Takua do Texasu, kde v roce 2007 zemřel, a přesun Ikaiky do Marineland Ontario a poté do SeaWorld San Diego. Poté, co byli samci pryč, Katina se začala Nalani opět věnovat.

Spor začal proto, že dle veterináře Johna Knighta se Diazepam nesmí podávat březím či kojícím samicím, protože může způsobit poruchy vývoje plodu a později i kojeného mláděte.

Katina se často dostávala do potyček s ostatními kosatkami, včetně islandského samce Tilikum, kterého nenechala na pokoji až do doby, než ho oddělili. Když se Kalina vrátila do Orlanda v roce 1994, snažila se získat postavení dominantní samice, takže docházelo k bojům i mezi matkou a dcerou, dokud tomu Katina neučinila přítrž. Katina je také známá svou agresivitou a v jejích oficiálních záznamech najdeme spoustu incidentů, kdy narážela, chytala do tlamy a strkala do vody různé trenéry.

V roce 2010 porodila Katina své sedmé a pravděpodobně poslední mládě, samce jménem Makaio. Jeho otcem je Tilikum.

Makaio a Katina / zdroj: http://orcapod.wikia.com/wiki/File:Makaio_and_katina.jpg
Makaio a Katina / zdroj: ORCAPOD.WIKIA.COM

V současnosti je Katina stále v SeaWorldu na Floridě. Je jí asi 39 let, měří 5,5 m a váží 2,5 tuny. Předvádí bez problému všechny naučené triky a je známá jako jedna z nejspolehlivějších kosatek v parku.

Přeloženo z: 56 Blackfish

Počet komentářů u “Katina”: 0 Přidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *