kasatka7

Kasatka

Kasatka je jednou ze šesti kosatek, které byly odchyceny 26. října 1978 u břehů Islandu. Nejprve putovala do Hafnarfjordur Aquarium, kde podstoupila trénink. Téměř okamžitě ji zakoupil SeaWorld a byla přepravena do parku v San Diegu spolu se samcem Kotarem. Tady se setkali s místními kosatkami, Canuckem II a Winstonem.

Kasatka se ukázala být spolehlivou při vystoupeních a brzy ji přemístili do parku v Ohiu. Alespoň na letní sezóny. Vystupovala zde s Katinou, jednou z velryb, se kterými byla odchycena. Na zimu pak byly obě vždy přesunuty do San Diega. Když Katina v roce 1984 zabřezla, zůstala v parku v Orlandu. Kasatka se ale stěhovala pravidelně dál. V letech 1982 až 1987 ji přesunuli do parku v San Diegu 4x, do parku v Orlandu 3x a do parku v Ohiu 6x. V roce 1988 ji přemístili do parku v Texasu předtím, než ji v roce 1990 natrvalo nechali v San Diegu.

9. července 1991 porodila Kasatka své první mládě, samici jménem Takara. Kasatce bylo necelých 14 let. V průběhu let se ukázala být vzornou matkou, ale  k mláďatům se vždy chovala až příliš ochranitelsky. Stávalo se, že když Takaru drželi během show oddělenou od matky v zadní nádrži, volala Kasatku, která často přestala poslouchat trenéra a plavala k Takaře nebo začala jen kroužit kolem nádrže.

Takara a Kasatka / zdroj: http://www.orcahome.de
Takara a Kasatka / zdroj: ORCAHOME.DE

Ještě předtím, než měla Kasatka mladé, bylo o ní známé, že je agresivní. Často trenéry chytala za nohy nebo ruce. 31. července 1991, méně jak měsíc po narození Takary, trenéra nejen chytila za nohu, ale také ho praštila ploutví přes záda.

15. července 1993 pro změnu chytila trenéra za nohu a za koleno ho stáhla pod hladinu. Pak vyměnila koleno za nohu a manévr ještě jednou zopakovala.

12. června 1999 napadla Kasatka trenéra Kena Peterse podruhé. Takara se neočekávané vzdálila od matky během představení až do zadní nádrže. Kasatka začala rychle kroužit kolem nádrže, což je u ní známým znakem nadcházející agrese. Nakonec otevřela tlamu a snažila se Peterse chytit, naštěstí se ale druhému trenérovi podařilo ho vytáhnout včas.

Třetí incident mezi Kasatkou a Kenem Petersem se odehrál 30. listopadu 2006 během noční show na stadionu Shamu. Peters se připravoval na provedení triku „rocket hop“ (kosatka „vystřelí“ člověka z vody kolmo vzhůru velkou rychlostí). Téměř okamžitě po začátku přípravy chytila Kasatka Kena za nohu. Zatímco se ostatní trenéři snažili Kasatku zavolat k sobě, návštěvnici byli donuceni opustit stadion. Kasatka opakovaně chytala Petersovi nohy a stahovala ho pod hladinu, někdy až na dno nádrže, znovu a znovu. To trvalo dlouhých 15 minut. Naštěstí Peters zachoval chladnou hlavu a Kasatku se snažil uklidnit. Když povolila sevření jeho nohy, rychle přeplaval k plošině, kde se nemohl pomalu ani postavit kvůli svým zraněním. Kasatky třetí mládě, samička Kalia narozená v roce 2004, na ní prokazatelně volala ze zadní nádrže jen chvíli před incidentem.

Po této události s Kasatkou přestali pouštět trenéry do vody, ale v roce 2008 opět dvakrát zaútočila na trenéra. Ken Peters dodnes pracuje v SeaWorld San Diego.

Za svůj život porodila Kasatka celkem 4 mláďata – Takaru v roce 1991, Nakai v roce 2001, Kaliu v roce 2004 a Makani v roce 2013. Takara je v současnosti v Texasu a byla oddělena od matky v roce 2004. Ostatní tři mláďata zůstala s Kasatkou v San Diegu. Její první syn, Nakai, byl počat pomocí umelého oplodnění v roce 2000. Jeho otcem je tedy Tilikum a Kasatka je první kosatkou v zajetí, která byla úspěšně uměle oplodněna.

Nakai, Makani, Kasatka a Kalia / zdroj: Hayleigh, http://www.orcahome.de
Nakai, Makani, Kasatka a Kalia / zdroj: Hayleigh, ORCAHOME.DE

V současné době žije Kasatka stále v San Diegu. Je jí asi 38 let,  měří 5,2 m a váží 2200 kg. Pořád vystupuje v show a je popisována jako dobrá „herečka“.

Přeloženoa doplněno z: 56 Blackfish a Cetacousin.com

Počet komentářů u “Kasatka”: 3 Přidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *