IMG_8758

Gibraltar

Kosatky byly v Gibraltarské úžině zaznamenány už téměř před 2000 lety, a to díky rybářům, kteří zde lovili tuňáky.

V letech 1998 – 2007 bylo během 95 setkání pořízeno celkem 7730 fotek hřbetních ploutví místních kosatek z nichž vyplynulo, že v oblasti Gibraltaru se pravidelně vyskytuje 42 jedinců v 5 stádech (v roce 2015 čítala populace už 56 jedinců).

V době okolo dubna a května se kosatky začínají objevovat v okolí Cádizu na jihu Španělska. Vědci věří, že připlouvají ze severu a DNA testy ukazují, že jsou alespoň vzdáleně příbuzné islandským a norským kosatkám. Připlouvají do úžiny za tuňáky obecnými, kteří sem putují ze severu přes Středozemní moře, kde se třou a pak putují zpět na sever. Kosatky můžeme tedy vidět hlavně v létě, a to na jihu Portugalska, kolem celého pobřeží Cádizu, u některých pláží kolem Málagy a na severu Afriky (Maroko). Většina se jich drží dál od břehu uprostřed úžiny. V září úžinu opouštějí, občas jsou k vidění ještě v říjnu, ale pak se vrací až na jaře.

zdroj: CIRCE.BIZ

Jedno ze stád preferuje vody blíž u břehu, kde krade tuňáky z „Almadrabas“, což je speciální síť pro lov tuňáků.

Míra přežití gibraltarských kosatek je jedna z nejvyšších na světě a místní populace má také jeden z nejnižších intervalů mezi porody mláďat (do 4,25 roku od sebe). Vědci věří, že je to způsobeno jejich technikou obživy. Krádeže tuňáků kosatky zkrátka tolik nevyčerpají, takže se mohou věnovat reprodukci.

Potrava

Místní populace se živí hlavně tuňáky. Kosatky vyvinuly dokonce dvě techniky lovu. První je energeticky velmi náročná – tuňáka pronásledují až 30 minut, dokud se neunaví. Druhá je pro kosatky mnohem jednodušší. Počkají si, až rybář chytí tuňáka na háček a ukradnou ho. Postupem času se naučily i nechávat na háčku hlavu, aby se o něj neporanily.

Všechna stáda používala techniku uštvání tuňáka, ale 3 z nich v letních měsících používaly také techniku „ukradni rybu z háčku“.

Stáda

4 z 5 stád v úžině jsou vzájemně propletená (často je můžete vidět společně v různých kombinacích) a všechna se živí tuňáky. Páté stádo, které veda matriarcha Vega, se živí pravděpodobně hlavně sledi a není nijak příbuzné ostatním stádům.

http://cetidmed.com/orca/
zdroj: CETIDMED.COM

Pokud se o jednotlivých stádech chcete dozvědět víc, navštivte buď přímo stránky CIRCE (ve španělštině) a nebo si projděte blog Orcas of the Strait (v angličtině).

Nejlépe přístupná populace z ČR

Tuto populaci můžete vidět na vlastní oči díky tomu, že se vyskytuje v příjemných vzdálenostech a v „dobrých“ měsících. Zajet si v létě do Španělska není tak finančně ani časově náročné, jako udělat si výlet do jakékoliv jiné lokality, kde se kosatky vyskytují (možná s výjimkou Skotska, ale podnebí je ve Španělsku přeci jen přívětivější :)).

Samotný výlet na moře za kosatkami nabízí několik společností a 3h plavba vychází na cca 45 EUR/osoba. Lístek např. do Loro Parque na Kanárských ostrovech vyjde přibližně nastejno (36 EUR dospělý bez jídla), zážitek je to ovšem nesrovnatelný. Na volném moři se dozvíte o kosatkách daleko více, než v jakémkoliv parku. Možnosti pozorování kosatek více rozebírám v sekci Alternativy.

Za těmito kosatkami jsem se vydala v létě roku 2015 a viděla jsem mix 4 stád včetně mláďat na vzdálenost několika málo metrů. Jsou také vyobrazené na úvodní fotce celého webu, kterou jsem pořídila právě ve Španělsku.

zdroj: CIRCE.bizOrcas of the Strait

Počet komentářů u “Gibraltar”: 0 Přidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *