freya

Freya

Frey byla odchycena v okolí Islandu někdy v říjnu 1982 spolu s dalšími čtyřmi kosatkami. Okamžitě putovaly do Hafnarfjordur Aquarium na trénink a přípravu k prodeji. Freyu spolu s Kimem II koupil v březnu 1983 Marineland Antibes. Když dorazili do parku, setkali se s místní dominantní kosatkou Betty. Po počátečních neshodách začaly s Freyou vycházet a příměří vydrželo až do roku 1987, kdy Betty zemřela a Freya se tak stala místo ní dominantní kosatkou.

V roce 1986 prodělala Freya zánět pohrudnice. Některé zdroje tvrdí, že ji během vyšetření rentgenem popálili a odtud pocházela její kulatá, jasně ohraničená bílá skvrna.

freya127
zdroj: ORCAHOME.DE

Marineland v roce 1990 přikoupil další kosatky jménem Sharkan a Tanouk. V té době už byla Freya březí (otcem byl Kim II), ale v roce 1991 porodila mrtvé mládě. Další mrtvé mládě se jí pak narodilo v roce 1993. Freye byly po této ztrátě nasazena antidepresiva z důvodu podezření na rozvíjející se depresi. Ve stejném roce se samici Sharkan narodila malá samička jménem Shouka. V únoru 1996 konečně Freya porodila živé mládě – samce Valentina, se kterým si byli velmi blízcí. Freya po něm porodila ještě dvě mrtvá mláďata, a to v roce 2001 a v roce 2003.

Posléze jí začali podávat antikoncepci a další medikamenty na zmírnění deprese. Později se začalo doufat, že by mohla zabřeznout pomocí umělého oplodnění, a tak jí byla antikoncepce vysazena. Už nikdy ale nezabřezla.

Freya prožila většinu života v zajetí bez větších incidentů s trenéry, kromě jednoho v roce 2008, kdy se opakovaně pokusila ponořit trenéra pod vodu a strkala ho po nádrži. V jednom záběru z návštěvnického videa můžeme vidět, že má trenér ruku ve Freyině tlamě, ale přesto se mu podařilo dostat z nádrže bez zranění.

freya38
zdroj: ORCAHOME.DE

20. července 2015 Freya zemřela po dlouhém boji s veřejnosti neznámou chorobou. Bohužel, o 4 měsíce později, 12. října 2015, zemřel také Valentin, její jediný syn. Zemřel v důsledku zauzlení střev v momentě, kdy se park potýkal s následky náhlých záplav.

Freya zemřela ve věku asi 39 let, měřila 6,1 m a vážila okolo 3000 kg.

Zdroj: 160 CaptivesCetacousin.com

Počet komentářů u “Freya”: 0 Přidejte svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *