zdroj: shamudictionary.tumblr.com

Corky II

12. prosince 1969 byla v Pender Harbour v Britské Kolumbii chycena skupina 12 kosatek. Z těchto 12 velryb jich putovalo do zajetí 6: Calypso, Kenny, Patches, Nepo, Yaka a Corky II.

Corky II se svojí matkou A23 (Stripe) ještě ve volné přírodě. zdroj: http://56-blackfish.tumblr.com/tagged/corky-ii
Corky II se svojí matkou A23 (Stripe) ještě ve volné přírodě.
zdroj: CALL OF THE KILLER WHALE

Corky II, které byly v té době jen 3 roky, byla brzy spolu s Kennym a Patches prodána parku Marineland of the Pacific v Rancho Palos Vardez v Kalifornii. Když dorazily, setkaly se s místními dvěma kosatkami – Corky a Orkym II. Bohužel, Corky zemřela v roce 1970, Patches v roce 1971 a Kenny v roce 1972. Výsledkem bylo, že Corky II a Orky II zůstali v parku sami.

Corky II a Orky II, zdroj: http://www.orcahome.de
Corky II a Orky II, zdroj: oRCAHOME.DE

Když bylo Corky II 11 let, spářila se s Orkym II a zabřezla. Její mládě bylo prvním mládětem počatým v zajetí. Malý sameček se narodil 28. února 1977. Corky II se ale neměla kde naučit, jak se starat o mládě a navíc měla dost práce s tím, aby její potomek nenarážel do stěn bazénu. Ten se tak stal fixovaným na bílou skvrnu u jejího oka místo toho, aby se fixoval na bílé skvrny, co mají kosatky na břiše a kde je zdroj mléka. Zaměstnanci Marinelandu se snažili zakročit a krmili mládě pomocí hadičky. Sameček bohužel zemřel 16. března, kdy mu bylo pouhých 16 dní.

O Halloweenu 1978 porodila Corky II své druhé mládě, které pojmenovali Spooky. Stejně jako předchozí, ani Spooky nebyl schopen se od matky díky její nezkušenosti a jeho fixaci na špatnou skvrnu napít a zemřel o 11 dní později. Za dva roky porodila Corky II třetí mládě, to se ale narodilo mrtvé.

V roce 1982 Corky II porodila znovu, samičku jménem Kiva. I přes to, že Corky II po předchozích zkušenostech trénovali, aby se dokázala o mládě postarat, Kiva stále nepila a po třech dnech se mezi ně opět vložili zaměstnanci Marinelandu a mládě začali krmit z lahve. Kiva začala nabírat kilogramy i sílu, ale postupně se stala na Corky II vcelku nezávislou, což se Corky II moc nelíbilo. Snažila se vždy co nejrychleji stáhnout Kivu zpět k sobě a občas jí hrubě nadhazovala nad hladinu. Marineland snížil počet krmení za den, ale i tak se Corky II chovala k mláděti pořád stejně. Bylo tedy rozhodnuto, že malá Kiva půjde do samostatné nádrže. Vypadalo to, že vše dopadne dobře, dokud se jí druhý den nezrychlilo dýchání. Kiva zemřela 8. srpna ve věku pouhých 48 dní.

Corky II a její poslední mládě. zdroj: orcapod.wikia.com
Corky II a její poslední mládě. zdroj: ORCAPOD.WIKIA.COM

Nakonec, 22. července 1985, porodila Corky II své páté mládě, další samičku, která nedostala jméno. Opět se mládě nebylo schopné napít a opět se mu zaměstnanci snažili pomoci. Přes to, že Corky II byla jinak dobrou matkou a chovala se ke své dceři velmi jemně, malá samička zemřela 20. srpna 1985.

Po tomto mláděti Corky II prodělala dva potraty, než přestala úplně ovulovat. Během její poslední březosti byla spolu s Orkym II přesunuta do SeaWorldu San Diego potom, co byl Marineland prodán. Za roky, které spolu s Orkym II strávili v Marinelandu, byli oba také součástí výzkumu vokalizací kosatek, který prováděla v různých intervalech Alexandra Morton.

Orkyho II koupil SeaWorld hlavně proto, že byl užitečný pro jejich chovný program. Orky II se stal otcem dvou samic jménem Orkid a Kayla. Bohužel, Orky II zemřel 3 dny potom, co se narodila jeho první dcera, Orkid. Trenéři se rozhodli pojmenovat mládě Orkid, což je zkratka pro „Orkyho dítě“ (z angličtiny Orky’s kid).

Corky II měla téměř hned problémy s ostatními kosatkami v San Diegu, které pocházeli z vod kolem Islandu. Kandu V, matka Orkid, která byla odchycena na Islandu v roce 1977, byla dominantní samicí v San Diegu. Corky II se často snažila „ukrást“ Orkid její matce, což způsobovalo mezi oběma samicemi napětí a vedlo ke smrtelné nehodě 21. srpna 1989.

Corky II vystupovala v show s Orkid, zatímco Kandu V byla držena v zadní nádrži. Když Kandu V pustili do hlavní nádrže, rychle připlavala ke Corky II a vší silou do ní narazila v pokusu ukázat svou dominanci. To mělo za následek zlomení čelisti Kandu 56 BlackfishV. Čelist přeťala několik hlavních tepen,díky čemuž Kandu V v průběhu dalších 45 minut vykrvácela.

Splash, Corky II a Orkid, zdroj: orcahome.de
Splash, Corky II a Orkid, zdroj: ORCAHOME.DE

Přesto, že Corky II byla popisována jako laskavá velryba, bylo v jejím SeaWorld profilu zaznamenáno, že se Corky II účastnila několika incidentů, které zahrnovaly postrkování trenérů, bránění trenérovi v opuštění nádrže a chycení jedné trenérky za culík.

Během svého pobytu v parku se Corky II stala náhradní matkou mnoha mladých kosatek, včetně samce jménem Splash, který trpěl epilepsií a byl do SeaWorldu přemístěn z Marineland Canada, aby se mu dostalo lepší péče.

U Corky II bylo také zaznamenáno několik zvláštních vzorců chování. Jedním z nich je, že nejdříve několik sekund splývá na hladině, nadechne se a ponoří se až na dno nádrže. Bylo zaznamenáno, že se takto chová jen v přítomnosti islandského samce jménem Ulises, který je dominantnější, než Corky II.

Je o ní také známo, že ji velmi zajímají lidé, kteří drží plyšové kosatky. Tato posedlost se u ní projevila poté, co zemřel Spooky, její druhé mládě. Corky II je schopná zírat hodiny oknem do obchodu se suvenýry, kde prodávají plyšové kosatky. Spekuluje se, že jí možná připomínají její mláďata.

V roce 1993 se Corky II dostala do zpráv na ABC Nightline. Na videu můžeme vidět reportérku Judy Mullerovou, jak pouští Corky II nahrávky vokalizací stáda A5, což jsou žijící příbuzní Corky II. Na tyto vokalizace reagovala velmi silně, stejně jako ostatní kosatky, které s ní byly v nádrži. Corky II můžeme vidět, jak se při poslechu nahrávky třese. Příspěvek můžete vidět na videu, segment s Corky II je ke konci nahrávky.

V současné době je Corky II jednou z nejstarších kosatek žijících v zajetí. Je jí cca 49 let, měří téměř 6 metrů, váží 3800 kg a stále denně vystupuje v show.

přeloženo z: 56 Blackfish
Další informace doplněny z knihy Listening to Whales (Alexandra Morton, ISBN 978-0-345-44288-8)

Počet komentářů u “Corky II”: 3 Přidejte svůj →

  1. Zajímalo by mě, proč se zaměstnanci alespoň nepokusili Kandu V pomoct, když měli celých 45 minut…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *