IMG_8993

Alternativy

Kosatky můžete navštívit i jinak, než se chodit dívat do parku, jak předvádějí triky za ryby. Můžete se vydat přímo na moře, kde občas předvedou i lepší show a kde nemají zborcené hřbetní ploutve a vyvrtané zuby.

Pozorování velryb z lodi

Tohle je asi nejčastější varianta, jak kosatky vidět. Z České republiky je nejlepší vydat se v létě na jih Španělska, ideálně do městečka Tarifa. Letadlem se dá z Prahy doletět dostatečně blízko, poté se dá jet autobusem. My jsme podnikli návštěvu kosatek v rámci road tripu po Španělsku, takže jsme letěli do Madridu a pak jeli autem se zastávkami na jih.

V Tarifě sídlí hned několik společností, které výlety na moře za kosatkami nabízí. Největšími a dle ohlasů nejlepšími jsou Firmm a Turmares. Obě společnosti přijímají rezervace telefonicky i osobně, Turmares nabízí i možnost rezervovat si výlet online. Jejich systém rezervací mi ale přišel trochu nejasný, takže doporučuju telefon. Ve Firmm se domluvíte anglicky, německy a samozřejmě španělsky.

Dvouhodinová plavba včetně přednášky před naloděním, na které se dozvíte něco o zvířatech, která můžete vidět a o prostředí v oblasti, kde žijí, stojí u Firmm 30 EUR na osobu. Tříhodinová vyjížďka přímo za kosatkami vyjde na 45 EUR na osobu. Dostanete se natolik blízko, jak dovoluje vyhláška bez toho, aby to kosatky obtěžovalo a strávíte s nimi poměrně dost času. Vždy víte, kterou kosatku zrovna vidíte. Tohle je například Pingu 002, kterého jsem vyfotila v létě 2015:

IMG_8720-2

Další možností je např. Norsko, tam ale ceny dramaticky stoupají, jak za samotnou plavbu, tak za cestu. Navíc dostat se až tolik na sever, kde kosatky nejčastěji jsou, se ukázalo být dosti obtížné, obzvlášť v zimě, kdy jsou k vidění nejčastěji. Letadlem do Londýna, z Londýna do Osla, místním letadlem na sever a pak ještě autobusy, které jezdí dvakrát za den. Ale je to samozřejmě také možnost.

Pak tu máme Skotsko, které je také velmi schůdné. Např. firma Ardnamurchan Charters nabízí několik možností, jak se za velrybami dostat na moře – vezmou vás od 30 liber výše a nebo si můžete i pronajmout loď a jet sami. Další dobrou variantou budou pravděpodobně Hebridean Whale Cruises.

Pokud byste se náhodou dostali do Kanady nebo USA, tak zajeďte do státu Washington a na Britskou Kolumbii. Společností nabízejících pozorování velryb je tam jako hub po dešti. Nový Zéland nemám upřímně řečeno prozkoumaný, ale garantuju, že tam se jezdí „na velryby“ taky.

Potápění s kosatkami

Na světě momentálně existují dvě místa, kde se můžete s kosatkami i potápět – Norsko a Nový Zéland. V Norsku stojí takový jednorázový výlet okolo 2 000 Norských korun (cca 6 000 Kč). Můžete také strávit na lodi třeba týden a potápět se „kdykoliv se kosatky objeví“, což už je významně dražší záležitost – ceny se pohybují okolo 4 500 USD (cca 120 000 Kč). Na týdenní výlet se dá dostat také ze Skotska. Pro Nový Zéland se mi zatím nepodařilo najít podrobnosti, jakmile to půjde, dodám je.

Pozorování velryb ze souše

Tuto variantu doporučuje nejvíce výzkumníků, protože kosatkám nijak nevadí. Z hlediska „spotřebitele“ vyjde také nejlevněji, jen bude potřeba poptat se místních, odkud je nejlépe vidět na místa, kde se kosatky vyskytují a pravděpodobně si přibalit dalekohled a deku. :)

Online přenosy

Díky moderní době je tu ještě možnost zůstat v teple domova, zapnout si online přenos a sledovat Severní residenty přes počítač. Orcalab poskytuje přenosy přes stránky Explore.org hned z několika kamer. Ale chce to trpělivost, někdy se kosatky objeví, někdy ne (tomu se ale nevyhnete ani na lodi) a někdy tam běží jen nejlepší momenty za poslední dny.

Pokud chcete slyšet i audio z hydrofonů, otevřete si třeba ve VLC tento síťový proud (Média – Otevřít síťový proud).